Wilczaki w Polsce

Może to być zaskakujące, ale Polska była prawdopodobnie pierwszym krajem w Europie (oczywiście poza Czechosłowacją), w którym pojawiły się wilczaki. Pierwszy CzW - Ringo z Pohranièní stráźe przyjechał do Polski wraz ze swoim właścicielem Mirosławem Bednarskim w roku 1973 i zamieszkał w Warszawie. Ponieważ była to w tamtym czasie rasa nie uznana, więc przez całe życie pozostał "jedynie" psem rodzinnym. Pod tym względem więcej szczęścia miał drugi pies pana Mirosława - Jukro z Pohranièní stráźe - doczekał międzynarodowego uznania CzW i 6 maja 1990 roku, już jako dziesięciolatek, zaprezentował się po raz pierwszy na XXX Krajowej Wystawie Psów Rasowych w łodzi.

Jednak na rozwój rasy w Polsce trzeba było poczekać do końca lat 90-tych. Stopniowo przybywało psów - najpierw po jednym w ciągu roku, potem (od r. 2000) po 4-5. W roku 2000 zostaje zarejestrowana pierwsza hodowla tej rasy, w której 26.11.2002 na świat przychodzi pierwszy miot czechosłowackich wilczaków - "A" z Peronówki.

W chwili obecnej mamy w Polsce 58 CzW (i ich ilość stale rośnie). Nie jest to dużo, ale mają one już na swoim koncie cenne osiągnięcia nie tylko wystawowe, jak i szkoleniowe.

W Polsce, w hodowli "z Peronówki", mieszka najbardziej utytułowana suczka tej rasy - Jolly z Molu Es. Wśród jej osiągnięć figurują takie tytuły jak: Młodzieżowy Champion Czech i Polski, Champion Czech, Słowacji i Polski, Młodzieżowy Zwycięzca ¦wiata 2001, Zwycięzca Derby Słowacji 2001, Najbardziej Utytułowana Suka w Czechach w latach 2001 i 2002 (później ranking ten nie był już organizowany), Zwycięzca Klubu Czech, Niemiec i Polski, Najlepszy Wilczak Roku 2002 w Czechach, Zw. Europy ¦rodkowej i Wschodniej (Brno), Zw. Europejskiej Wystawy CzW 2004 (Nitra), Zw. Niemieckiej Wystawy Specjalnej CzW 2005.

Oczywiście ważnymi osiągnięciami mogą pochwalić się też i inne psy znajdujące się w polskich rękach: Bolton Eden Severu (Zw. Niemieckiej Wystawy Specjalnej 2000, 3x Zw.Klubu Polski, Najbardziej Utytułowany Pies Roku 2000 w Czechach, Champion Polski, Mł. Champion Polski), Merry Bell z Molu Es (Młodzieżowy Champion Polski, Champion Polski, Czech i Słowacji, Młodzieżowy Zwycięzca Klubu Polski, Zwycięzca Klubu Polski).

Dosyć łatwo jest kupić dobrego psa, trudniej takiego wyhodować - jednak i pod tym względem polskie psy znajdują uznanie zarówno u nas, jak i za granicą, w tym także w krajach pochodzenia rasy i psy z polskim przydomkiem mogą pochwalić się najbardziej cenionymi tytułami w tej rasie. Najlepszymi przykładami są: Alistair Wolf z Peronówki (Champion Polski i Słowacji, Zw. Słowacji 2005, Najlepsza Suka Europejskiej Wystawy CzW w Nitrze 2005), Andariel Wolf z Peronówki (Młodzieżowy Champion Polski i Słowacji, Champion Polski, Najlepszy Junior Specjalnej Wystawy CzW w Czechach 2003, Młodzieżowy Zwycięzca Europy - Bratysława 2005, Młodzieżowy Zw. Słowackiego Klubu 2004), Aset Voodoo Wolf z Peronówki (Młodzieżowy Champion Czech, Zwycięzca Klubu Czech 2004) czy Balrog z Peronówki (Młodzieżowy Champion Słowacji, Czech i Polski, Zw. Klubu Czech 2005, Młodzieżowy Zw. Słowacji 2005).

Także pod względem charakteru nasze psy reprezentują wysoki poziom i wiele polskich CzW zaliczyło czeski lub słowacki test charakteru na ocenę doskonałą. W tym miejscu nie można nie wspomnieć o suczce Irmie z Litavské kotliny, wł. Marta Budny (zaliczone egzaminy PT1, A1, A2, A3), która z powodzeniem startowała w zawodach i mistrzostwach Polski PT i agility. Najlepszą trójkę uzupełnia Jolly z Molu Es, wł. Małgorzata Peron - VZ1, VZ2, ZOP, ZPU1, ZZO, ZVP1, PT, BH, Obedience 0 oraz jej syn, Amber Wolf z Peronówki, wł. Elżbieta Wojtko - VZ1, VZ2, ZOP, ZZO, ZPU1, BH, SVP1, PT, Obedience 0 i 1, który niejednokrotnie zdobywał wysokie lokaty w zawodach obedience.

Biorąc pod uwagę tak małą populację i to, że dotąd na świat przyszło u nas jedynie kilkanaście miotów CzW (z czego cztery w tym roku), to są to rzeczywiście osiągnięcia godne uwagi.

Odpowiedzi